20. Yüzyılın en ikonik fotoğrafları

Amsterdam Rijks müzesi küratörü Mattie Boom "20 yüzyıl fotoğrafın çağıdır" diyor. Çağı sanat formu olarak fotoğraf resim ve heykelden çok daha öte etkilemiştir. Kodak 1888 yılında ilk kamerasını yaptığında 5,000 adet satmıştı. Bu rakam 1960 yılında 70 milyon adet oldu. Fotoğrafın işte bu kadar devasa bir etkisi vardı. Şimdi ise bir resim okyanusunda boğuluyoruz.

Modern Zamanlar sergisi de bu değişimin tam ortasında duruyor. Yeni sergi de fotoğrafın 20. yüzyıldan gelen geçmişini anlatıyor. Fotoğrafın bu tarihini, Boom ve yardımcı-küratörü Hans Rooseboom, Rijks Müzesinin topladığı 30,000 baskı içinden seçtiği 400 eser ile tutarlı ve etkileyici şekilde ziyaretçilere aktardılar.

Şimdi çokça mesafemiz olan 20.yüzyıl fotoğrafçılığına yeniden bakmak istedim. Sergi, o döneme ait bir çok fotoğraf uygulamasını, plak kapaklarını, posta pullarını, kitapları, dergileri kapsıyor. 20. yüzyılda tam bir patlama yaşayan fotoğraf bu dönemde bir sanat dalı olarakta yükseldi.

Sergi, Brassai Jacques-Henri Lartigue ve William Klein gibi ustalarında dahil olduğu amatör, haber, savaş, deneme ve ticari olarak 5 kısma ayrılıyor.

Okunma 5642 defa