×

Uyarı

JUser: :_load: 705 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Frida Kahlo’nun İspanyol sanatçı Jose Bartoli’ye yazdığı aşk mektupları

“Nasıl kalkacağız bu işin altından bilmiyorum? Evin, Annen, aşkın, dünyayı dolaşan yorgun ayaklarının tabanı olmak istiyorum, kanındaki sıcaklık, korktuğunda tesellin, acılarına ve üzüntülerine ilaç, doğmamış çocuklarının Annesi olmak istiyorum”. Aralık 1946

“Bartoli’m benim… Ben aşk mektubu nasıl yazılır bilmem. Sana bu satırları yazmamın sebebi bütün varoluşumun sana; senin için açılmış olması. Sana aşık olduğum andan beri her şey dönüşüverdi; her şey güzelleşti sanki… Aşk bir koku gibi, rüzgar gibi, yağmur gibi. Sanki benim gökyüzüm sensin, üzerime yağıyorsun ve ben seni kucaklıyorum”.

Yapıtları ve yaşamıyla 20’nci yüzyıla damgasını vuran Frida kahlo 1946 yılında henüz 39 yaşında iken, omuriliği ameliyatı geçirmek için gittiği New York’ta jose bartoli ile tanışmış ve iki sanatçı büyük bir aşk yaşamışlardır.

Frida’nın bu aşk üzerine yazdığı mektuplar Jose bartoli tarafından 70 yıl boyunca korunmuş ve bartoli’nin öldüğü yıl 1995’e kadar saklanmıştır.

Mektupların varlığı, Kahlo biyografisi üzerinde çalışan Hayden Herrera’nın yazdığı bir makale ile açığa çıkar.

Mektuplar 15 Nisan’da New York Doyle’ da düzenlenen müzayede ki açık arttırmada 137 bin dolara alıcı bulur.

Mektupların en önemli yanı, son derece dürüst, direk, içten ve savunmasız bir tona sahip olmaları, tıpkı resimlerinde kullandığı dil gibi! Müzayede de 100 sayfayı aşan toplam 25 mektup, Fotoğraflar, çizimler, ve kurutulmuş çiçekler yer alır.

Okunma 9786 defa