Baltimore Sanat Müzesi Matisse ve Diebenkorn'ı Muhteşem Bir Sergide Birleştiriyor

Richard Diebenkorn'un Ocean Park # 5 (1972) ve Henri Matisse'nin Notre Dame Görüntüsü (1914) Richard Diebenkorn'un Ocean Park # 5 (1972) ve Henri Matisse'nin Notre Dame Görüntüsü (1914) FOTOĞRAF: MITRO HOOD, SANAT BALTIMORE MÜZESİ; ART, SOLAN: © 2017

Birçok eleştirmen ve küratör, Richard Diebenkorn'ı büyük oranda beğenmesine rağmen, halkın sanatsal olması gerekenden daha az tanıdığı görünüyor. Şu anda Baltimore Sanat Müzesi'nde olan ve Mart ayında SFMOMA'ya seyahat eden "Matisse / Diebenkorn" ile bunun değişmesini bekleyin. Kaliforniyalı tarafından yaklaşık 60 seçilmiş resim ve eserin yer aldığı şahane bir gösteri, birçok sevgili şaheseri içeren üç düzine tuval yanı sıra, büyük Fransız modernistin çizimleri de bulunuyor.

ABD ve Avrupa'daki müzelerde ve galerilerdeki en son temalı sergi du jour, benzer estetiği paylaşan iki sanatçının dikkatini çekiyor. Bu, sanat dünyasının Hollywood dostum filmi eşdeğeri gibi görünüyor. Tipik olarak, gösteri iki arkadaşın ve meslektaşların hikayesi, ya da daha yaşlı birinin ya da daha farklı ülkelerdeki sanatçıların ve / veya kültürlerin çokça ortak paylaştığı bir zamanlayıcıdır. Son birkaç ayda, Alberto Giacometti ve Pablo Picasso, Alexander Calder ve Picasso, Diego Rivera ve Picasso, Edvard Munch ve Jasper Johns, Giacometti ve Yves Klein, Giacometti ve Bruce Nauman, Willem de Kooning'e ayrılmış iki kişi var. Ve John Chamberlain, Jean Dubuffet ve Larry Poons ve hatta Kooning ve Zao Wou-Ki. Olduğu gibi, muhtemelen bir kaç tane eksikim.

Tüm bu sergiler işe yaramıyor, ancak Matisse ve Diebenkorn sanatının sergilenmesi büyük önem taşıyor. Diebenkorn, Fransız Modernist'in tablolarına uzun ömürlü ve belgelenmiş bir ilgi duydu. Diebenkorn, Stanford Üniversitesi lisans öğrencisi olarak Palo Alto'nun koleksiyoncu Sarah Stein'in evini ziyaret ederken ilk Matis'i şahsen gördü. 1943 yılına gelindiğinde Stein, 1916'da çekilmiş olan portresi ve büyüleyici Kadının Şapka (1905) de dahil olmak üzere Matisse tarafından 100'den fazla resim, çizim, baskı, heykel ve seramiğe sahip oldu.

Yaklaşık bir yıl sonra, yeni evlenmiş bir Denizci, 2. Dünya Savaşı sırasında Washington'un hemen dışında konuşlanmış olan genç asker, yakınlardaki Phillips Koleksiyonu'na uğradı ve New York'taki Modern Sanatlar Müzesi'ne ve Philadelphia Sanat Müzesi'ne gitti. Her kurumda, Matisse'in renk kombinasyonları, kesik çizgiler ve kompozisyon için yetenekten etkilenmeye devam etti ve eski Fauve'nin pentimenti, dekoratif flourishes ve düpedüz beceriksizlik de ilgisini çekti.

Matisse'nin 1952 yılında yasadışı belgelerini ziyaret ederken Los Angeles'ta yaptığı 66 eserle retrospektifini hatırlatan Diebenkorn, "Kesinlikle kafamı çevirdim" dedi. Matisse ile en az iki kez daha yakından ve kişisel kalacaktı. 1963'te SSCB'ye yaptığı kültürel değişim gezisi sırasında, hem Moskova'daki Puşkin Müzesi hem de Leningrad'daki Hermitage'da hac ziyaretleri gerçekleştirdi ve orada hiçbir zaman Rusya dışına çıkılmayan Matisses'i gördü. Ve 1966'da UCLA Sanat Galerisi'nde çok beğenilen bir retrospektifte gördüğü bir başka resim grubundan etkilendi.

Halihazırda Baltimore Sanat Müzesi'nde sergilenen ışıltılı sergi sırasında, küratörler, Collioure'de (1914) Fransız Notresi, Notre Dame'de (1914) ve Studio, Quai Saint-Michel'de (1916) Fransız sahnesi gibi hazineleri ödünç aldılar. Diebenkorn'un yıldız kariyerini oluşturan üç eylem sırasında fener işaretleri olarak. Fransız modern ustalığı, Kaliforniya, onun erken ve geç soyutlamalarını ve orta dönem sunum çalışmalarını yaparken kritik bir güce dönüştü.

Diebenkorn, figüratif olmayan ve mecazi eserlerini icra ettiğinde, kahramanının sanatının farklı yönleri ona ilham kaynağı olmuştur. İlk başta Matisse'in olağandışı renklerine ve resimli yüzeylerde uzanan geniş bantlara yanıt verdi. Daha sonra Fransızların konuları ile ilgisini çekmiş görünüyor, bir kadın sandalyede oturuyor ya da bir pencere ile bir bakış. (Herhangi bir Amerikalı şimdiye kadar daha çekici katlanır sandalyeler çizdi mi?) Matisse'in yapısı sonunda "Okyanus Parkı" dizisini bildirir. Collioure'deki Pencere ve Notre Dame Manzarası, Diebenkorn'un harika geç tablolarıyla birlikte görüntülendiğinde, mimari ve peyzaj temellerini ayırt etmek daha kolaydır.

Şaşırtıcı bir şekilde, Diebenkorn'un Baltimore'daki resimleri, Matisse'nin başyapıtları tarafından tahminen gölgede bırakılmaz. San Francisco'nun dışında iki kez yaşayan Amerikalı Berkeley'de (1953-66) ve Healdsburg, California'da (1988-93) - Los Angeles'ın batı eteklerinde olduğu gibi (1966-88) de sadece kendine ait olmak zorunda değildir: Aslında Matisse'i ev sahipliği yapıyor.

İlk başta, Diebenkorn'ların daha büyük ve daha geniş ölçekli olduklarını, onları etkileyici kılan şeylerden şüpheleniyorum. Sonra, Diebenkorn'un son bir kaç resim gördüğümü düşündüm; 1998'de Whitney Müzesi'ndeki retrospektifinde yapıldı. Birbirlerine çok yakın asılmış olan aşırı sayıda resimle doldu çünkü tek tek tuvallere odaklanmak neredeyse imkansızdı. Diebenkorn'un sanatı yaşlanıyor mu? Bence de.

Diebenkorn, 1993'te 70 yaşındayken kalp krizinden öldüğünden bu yana neredeyse çeyrek yüzyıl oldu. Matisse gibi müzelerin duvarlarında asılı durmayı umduğumuz sanatçı haline geldi. Ve 1990'ların başından beri sanat dünyasında çok şey yaşandı, artık taze gözlerle kâğıt üzerine yaptığı resimlere ve eserlere bakabilelim. Baltimore'da Richard Diebenkorn'un Amerika'nın Henri Matisse'ye verdiği cevap olduğu açıkça görülüyor.

 

 

Okunma 2258 defa