Frida Kahlo'nun En Samimi Eşyaları

Frida Kahlo'nun banyosu 50 yıldır onun sırlarını saklı tuttu. 1954 yılında, Meksikalı sanatçı ölünce, kocası Diego Rivera, ona ait yaklaşık 300 parça eşyayı Mexico City'de paylaştıkları evin küçücük bir banyosuna koydu. O kapı kendi ölümünden sonra 15 yıl kadar daha kilitli kaldı. Muhtemelen kilitli de kalmasını isterdi ama 2004 yılında müze küratörleri banyonun kapısının kilidini kırdı.

Küratörler, içeride onlarca elbise ve çorap, güneş gözlüğü, saç aksesuarları, bir pelerin ve şeritler hatta bir protez bacak dahi keşfetti. Çoğunun üzerine boya sıçramıştı. Çoğu elle tamire ihtiyaç duydu ancak ipekler hala parlaktı.

2011 yılında, müze, Kahlo'nun kayıp eşyalarını fotoğraflamak için, Miyako Ishiuchi, bir Japon sanatçı davet etti. Tekstil üzerine eğitim almıştı. Cansız giyim üzerinden bellek oluşturmak üzere fotoğraf çalışmaları ile takdir kazanmış bir sanatçı idi. Daha önceki projesinde deHiroşima'ya atılan atom bombasının 1945'den kalan anılarını fotoğraflamıştı.

Şimdi 68 resim her şeyi ortaya koyuyor. Ishiuchi Meksika'ya geldi. Michael Hoppen galerisinde sergilenen fotoğraflar için yorumu şu şekilde oldu."Önce Kahlo'nun "sadece belli belirsiz bir görüntüsü vardı" diyor. " Bu bir vahiy, bende onu fotoğraflayarak yakalıyorum. Kalbim ağrıyor..."

18 yaşında bir otobüs kazasında yaralanan Kahlo, hayatı boyunca pelvis ve omurgası üzerinde geçirdiği 30'dan fazla operasyona dayanmak zorunda kaldı. Yıllar boyunca, giyimi ile ilgiyi koltuk değneklerinden ve protezinden uzağa çekti. Kendinin daha cesur ve anti moda bir sürümünü oluşturdu.

Hiçbirimiz eşyaları üzerinden başkalarını düşünmeyi sevmiyoruz. Ama Ishiuchi'nin imgeleri invasif ve daha saygılı görünüyor. Onun takan hakkındaki gerçeği ortaya koyuyor.Galeri sahibi Hoopen, "Onlar Frida'nın karakterini yükselten nesnelerdi." ve ekliyor "Bu resimler ile adeta onun odasına sahip oluyorsunuz."

Okunma 6506 defa