Niçin müzeler asıl eserleri kendilerine saklar?

Rakamlar yalan söylemez. New York'un modern Sanat Müzesi'nde, kurumun daimi koleksiyonunda Pablo Picasso tarafından yapılmış1,221 çalışmadan sadece 24'ü halen ziyaretçiler tarafından görülebiliyor. Sadece Kaliforniya kavramsal sanatçı Ed Ruscha'nin 145 parça eserinden sadece biri. Sürrealist Joan Miró mu? 156 eserinden sadece dokuz tanesi.

Eserler, Tate'in duvarında, Met, Louvre veya MoMA duvarlarında gayet iyi asılı  görünebilir, ancak dünyanın en iyi sanat kurumlarına ait sanat eserlerin (ve birçok ülkede, kendi vergi mükelleflerine ait) büyük çoğunluğu, kamu ziyaretlerine her zaman açık olmayacak şekilde, sıcaklık kontrollü, karanlık ve titizlikle inşa edilmiş depolama tesislerinde korunmakta. Genel yüzdeler ise daha da dramatik.Tate' in kalıcı koleksiyonun yaklaşık % 20'si gösterime açık. Louvre'un ise % 8 gösterime açık. Guggenheim ise daha düşük % 3. Ve Berlinische Galerie ki kentteki eserleri toplamak ve korumak olan bir müze elindeki eserlerin sadece 2%'sini sergiliyor. Bu eserlere yaklaşık 6.000 heykel ve resim, 80.000 fotoğraf, George Grosz ve Hannah HOCH dahil sanatçılarında dahil olduğu 15.000 baskı eser dahil.

"Eserleri sergileyecek daha fazla yerimiz yok".
Berlinische Galerie yöneticisi Thomas Köhler müzenin satın alma ve bağış yoluyla elde edinilen eserler görüntülemek için 1.200 metrekarelik alanı olduğunu açıklıyor,  diyor. Köhler "Bir müze anı veya kültür depolar" durumu açıklıyor. Ama burada da, dünyadaki diğer müzeler gibi, nadiren birçok eser gün ışığını görecek.

Makalenin devamını BBC Culture da bulabilirsiniz.

Okunma 5361 defa