Poussin ve Tanrı

Louvre Müzesi'nde açılan sergi ile Nicolas Poussin (1665) ölümünün 350. yıldönümünde, kutsal hıristiyanlık ve antik kavramlarını birleştirdiği resimlerindeki kendi hiristiyanlık yorumu üzerine yeniden düşünmeye teşvik edilerek, sanatseverler ile buluşturuluyor.

Ressam-filozof Nicolas Poussin'dan bahsedildiğinde onun resminin hıristiyan yönü çok sık ihmal edilmiş hatta soru işareti dolu olmuştur. Ancak bugün Poussin resmi ele alındığında resmini dini açıdan da ele almak gerekliliği onu anlamak adına daha inandırıcı sonuçlar verecektir. Komple bir sanatçı olarak Poussin'nın resmi onun dini özgürlüğünün ve Tanrı ile arasındaki kişisel meditasyonunda kaynağı olarak görülmektedir.

Sergi bitiş tarihi ; 29 Haziran 2015

Sergi için detaylı bilgiyi Louvre Müzesi web sitesinden bulabilirsiniz.

Nicolas Poussin, (d. 15 Haziran 1594 - ö. 19 Kasım 1665) Fransız klasisizm tarzında resim sanatçısı. Çalışmalarında ağırlıklı olarak duruluk, mantık ve düzen ön plana çıkarılır ve hatları, renge yeğler. Çalışmaları, 17. yüzyılın baskın Barok tarzına karşı bir alternatif olarak görülür. 20. yüzyıla kadar, Jacques-Louis David, Jean-Auguste-Dominique Ingres and Paul Cézanne gibi klasik odaklı sanatçılara ana ilham kaynağı olmuştur.

Kaynak: Wikipedia

Okunma 5312 defa