Renk körü bir sanatçı yüksek teknoloji sayesinde renk ile tanışırsa ne olur?

EnChroma tarafından geliştirilen sıradan bir güneş gözlüğüne benzeyen gözlük sayesinde bu sorunun cevabını öğrendik.

Daniel Arsham yüksek teknoloji “güneş gözlüğü” ile renk paletini genişletti ve New York Perrotin galeri de ilk defa zengin renkli çalışmalarını gösteriyor.

New York Friz ziyaretçileri, David Arsham ı Emmanuel Perrotin standın da sergilenen kireçlenmiş doygun mavili amerikan bayrağından hatırlayacaklardır. Bu eser David Arsham'ın ilk sergilenen renkli eseri idi. O ise halen bu eseri renkli görmenin büyük ölçüde azaltılması olarak tanımlıyor.

Ziyaretçilerim beni bildikleri için işin renginin eksik olduğunu ise hiç düşünmediler.

Benim işlerimi bilen ziyaretçiler için biraz sarsıcı oldu.

Dökme parçalar halinde volkanik kül grisi gibi kendi seçtiği malzemelerdeki nötr renk paletlerini bu eserinde kullanmıştı.

Şimdi ise ilk –renkli- solo sergisine hazırlanıyor.

Sanatçı hayatınızda yeni bir şeyin tüm her şeyinizi etkileyeceği bir an olabilir mi? diye soruyor. Çünkü şu an tam da bu anı yaşıyor. EnChroma tarafından geliştirilen bir gözlük sayesinde artık David Arsham için renk dalga boylarını ayırması mümkün olacak. Film yapımcısı Megan Raney Aarons ise bu deneyimi belgesel bir filem dökmeye hazırlanıyor.

Arsham bu sonbahardaki yeni sergisi için bu gözlükleri kullanmaya başladı.

Sanatçı yine de “aslında serginin rengi olmayacak,” diyor. Sonunda, “hala renkte azalma duygusu yaratmak için çalışacağım.” Arsham sergi ile ilgili, önceki çalışmaları gibi, malzemeleri göstermek için sadece iki renk seçti ve üst katlar için mavi kalsit, zemin kat için Ametist.

Sanatçının “kurgusal arkeoloji dünyasının devamı olan bu sergide eserlerinin tümünü spor ile ilgili nesnelerden seçmiş durumda. Sergi de basketbol ve amerikan futbol topları, Miami Heat ait bir mont gibi nesneler var. Arsham için bu bir arkeolojik mağara. Sergisinde, takıntılı bir kişiliğin bu nesneleri bir mağaraya atması ile başlayan bir birikimin binlerce yıl sonra bulunmuş gibi olmasını istemiş. Sonuçta her şeyin monokrom renklere indirgendiğini söylüyor. Renk paletleri ise sadece bu işin bir eki.

Ek Bilgi

  • Sergi Bilgisi: "Circa 2345", Galerie Perrotin, New York, NY Eylül 15, 2016 - Ekim 2016
Okunma 3929 defa